Çelik Merdiven Fiyatları

İki kot farkı arasındaki geçişi sağladığımız taşıyıcı sistem elemanlarına merdiven denir. Yapılarda genel olarak merdivenler betonarme olarak imal edilse de ahşap ve çelikten yapılan merdivenler de mevcuttur. Özellikle yangın merdivenleri ve iç oda merdivenlerinin çelikten yapılması hem daha az yer kaplar hem de daha estetik bir görüntü elde etmeye yardımcı olur. Çelik merdiven daha farklı basamak detayları fırsatı sunarak çok daha ergonomiktir. Ayrıca sonradan imal edilen betonarme merdivene göre fiyatı çok daha uygundur. Merdiven fiyatları arasında en ekonomik seçenek ahşap merdivenlerdir. Ancak tahtakurusu gibi olumsuz faktörler ve kullanım ömrünün kısa olması nedeniyle en iyi alternatif çelik kullanmaktır.

Demir Merdiven Modelleri

Çelik merdivenlerin en önemli avantajı istenilen şekilde, kısa sürede tasarlanıyor oluşudur. Halk arasında demir merdiven olarak da isimlendirilen çelik merdiven modelleri oldukça fazladır ve hayal gücünüze göre imal edilebilir. Farklı model seçenekleri dilediğiniz ortama uyarlanarak farklı ambiyanslar yakalanabilir. Peki demir merdiven modelleri nelerdir?

  • Omurgalı merdivenler
  • Yandan omurgalı merdivenler
  • Ortadan omurgalı merdivenler
  • Dönel merdivenler
  • Yangın merdivenleri
  • Sarmal merdivenler
  • Ortadan kirişli merdivenler
  • Özel tasarım merdivenler

Bu merdivenler tasarımda kullanılabileceği gibi mekâna göre özel tasarımlar yapılır ya da iç mimarın belirttiği gibi tasarlanabilir. Çok daha işlevsel olan bu merdivenlerle hem şık, hem ergonomik, hem de ekonomik bir ürün elde edebilirsiniz.

Metal Merdiven Seçenekleri

Merdivenler için birçok farklı seçenek mevcuttur. Malzeme olarak farklı alternatifler seçebileceğiniz gibi model olarak da farklı çeşitler mevcuttur. Dar alanda genellikle sarmal ve dönel merdivenler kullanılırken, geniş alanlarda ise merdiven modellerinden her hangi biri seçilebilir. Yangın yönetmeliğine uygun yangın merdivenlerini de tercih edebilirsiniz. Metal merdivenler çok daha sağlıklı olup kullanılması daha avantajlıdır. Betonarmeden bakımı çok daha kolay olup, ömrü çok daha fazla olan çelik merdivenlerin en önemlisi de görüntüsü çok hoştur. Çeliğin içinde kullanılan nikel ve krom nedeniyle asla paslanma gibi bir sorun yaşanmaz, bu nedenle merdiven ilk günkü estetiğini korur.